Rapsodo’nun Ar- Ge Merkezi tescil başvurusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı…

Okur: “Dışa bağımlılığı azaltmanın en önemli adımı teknoloji ihracatı”

Dışa bağımlılığı azaltmanın en  önemli adımlarından biri olan teknoloji ihracatında; başta Amerika olmak üzere Asya ve Avrupa’da da Türkiye’nin adını  altın harflerle yazdıran Rapsodo’nun Türkiye’deki Ar-Ge Üssü için yaptığı tescil başvurusu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.

Nitelikli büyümeyi ilke edindiklerinin altını çizen Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur:   “Rapsodo olarak tescillenen Ar-Ge merkezimiz ile “Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi”nin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu gelişme 2024 yılı ve sonrasında hedeflediğimiz yazılım ihracatında bize itici güç olacaktır” dedi. 

Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur

“Dünyaya golf ve beyzbol oynamanın teknolojik yolunu öğretiyoruz”

Tersine beyin göçünün en güçlü yatırım örneklerinden biri olan Rapsodo, 2011 yılında Singapur’da kurulduğunda girişimci Batuhan Okur dışında kimse bu kadar başarılı olacağını öngörmemişti. Rapsodo, yüksek teknolojiyi erişilebilir kılma vizyonuyla Amerika’da önemli pazar verileri elde edince kuruluşunun 7. yılında Ar-Ge üssünü Türkiye’de kurma kararı alan Okur, o günden bugüne Türkiye’den dünyaya yazılım ihraç ederken, Türk yazılımcılara da dünyaya açılma fırsatı sunuyor. 

Dört farklı kıtada, Singapur, Amerika, Türkiye   ve Japonya olmak üzere dört farklı ülkede 13 farklı ulustan çalışana istihdam sağlayan Türk girişimci Batuhan Okur, bugün dünyaya golf ve beyzbol oynamanın teknolojik yolunu öğretiyor. Globalde   200’ün  üzerinde çalışana sahip olan Rapsodo’nun yaklaşık %40’ı Türkiye’deki Ar-Ge merkezinde görev alıyor ve Türkiye’den dünyaya yazılım ihraç ediyor. 

“2024 yılında ciroda %50, istihdamda %20 büyüyeceğiz”

Merkezi Singapur’da, Ar-Ge Ofisi Türkiye’de yer alan Rapsodo, 2023 büyüme oranını %50 olarak açıkladı. Türk mühendislerin Türkiye’de geliştirdiği golf monitörü MLMPro2 ürünü ile Amerika’da en çok satan ürün ünvanını elinde bulunduran ve pazar lideri olan Rapsodo’nun Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur “2024 yılında globalde %50 büyümeyi sürdürecek, istihdamda ise %20 büyüyeceğiz.  Bu yıl Amerika, Avrupa ve Singapur’a odaklanacak, insan kaynağı yatırımlarımızda Türkiye, stratejik önemini ve önceliğini korumaya devam edecek. Türkiye’deki yeteneklere zaman ve mekan bağımsız her zaman kapımız açık” dedi. 

Rapsodo Global Teknoloji Direktörü ve Türkiye Ülke Müdürü Savak: 

“İnsan kaynağına yatırımda önceliğimiz Türkiye” 

Türk yazılımcılarla global pazarda büyük başarılara imza attıklarına vurgu yapan Rapsodo Global Teknoloji Direktörü ve Türkiye Ülke Müdürü Burak Savak: “UX/UI (User Interface ve User Experience) tasarımcılar ve App 3D tasarım ekiplerimiz Türkiye’de görev alıyor. 2024’te bu alandaki açık pozisyonlar için de alım yapıyor olacağız ve bu alanda büyüme planlıyoruzTürkiye Ar-Ge Merkezi, istihdamda aktif ve stratejik yaklaşımı benimsediğimiz çok önemli hatta öncelikli yatırım alanımız. Yerli teknolojileri geliştirip, yerli üretimi artırmak için Türk mühendislere çağrımız:    Gelin kurduğunuz hayalleri Türkiye’den dünyaya yazılım ihraç ederek birlikte gerçekleştirelim” dedi.

Bir sporcunun “Ben daha iyi nasıl olurum” sorusunun yanıtı Rapsodo

Bir sporcunun “Ben daha nasıl iyi olurum, performansımı nasıl artırırım?” sorusunun yanıtı olan Rapsodo, beyzbol ve golf alanında sporculara ihtiyaç duydukları tüm verileri sunuyor.

Spor performansı ölçüm ve analitiği pazarında, veri bilimi odaklı yazılımlar geliştiren Rapsodo, kamera ve radar kombinasyonundan oluşan donanımıyla bir sporcunun “Ben daha iyi nasıl olabilirim” sorusuna yanıt buluyor. Sporcu ürünü kullandıkça AI (yapay zeka) motoru, sporcuyu daha iyi anlıyor, artı ve eksileri karşılaştırmalı olarak sunuyor. Veri bazlı geliştirme üzerine kurulu sistem sayesinde bugün dünyaca ünlü kulüpler, sporcular ve antrenörler, pazar değerini artırma konusunda önemli adımlar atıyorlar. Spor teknolojileri pazarına yön veren bu verilerin üretimi ve analizi ise Rapsodo’nun  dünyaya Türkiye’den ihraç ettiği yazılımlarla gerçekleşiyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x