Ömer Bolat, İsrail’le ticaret manipülasyonlarını tek tek çürüttü

AA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail ile silah ticareti yapıldığına yönelik manipülasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

24 TV’de katıldığı Açık Görüş Özel programında Murat Çiçek’in sorularını yanıtlayan Bolat, Türkiye’nin her zaman davasının yanında yer aldığını söyledi.

Bolat, İsrail’in Gazze’ye saldırısı başladığından bu yana her platformda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın gereken çıkışları ve aksiyonları gösterdiğini, göstermeye de devam ettiğini dile getirdi.

“İsrail ile ticaret suçlamaları gerçeği yansıtmıyor”

Türkiye’nin ve hükümetin sürekli olarak İsrail ile ticaret yapma suçlamaları ile sıkıştırılmak istenmesinin bazı marjinal siyasi unsurların ve terör örgütlerinin sahte hesaplarıyla yapılan itibarsızlaştırma çalışmaları olduğunu vurgulayan Bolat, İsrail istihbaratının da bazı dezenformasyon bilgileri sızdırarak bunu yaptırmaya çalıştığını anlattı.

Bolat, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu fasıllarına değinerek, “Bunlardan biri 36. fasıl, patlayıcı maddeler ve devamı, diğeri de silah ve mühimmat başlığı. Bu İstatistik Kurumu verisinde ana başlık olarak görülünce, çok az miktarda yapılmış ama gümrük beyannamesine baktığınızda birisi jel yakıtı ve çakmak gazı, diğeri de avcılık ve sporculuk için yivli bir av tüfeği parçası ile balıkçılıkta kullanılan zıpkın şeklindeki ürünler çıktı. Ama haberin terör örgütü ile bağlantılı sitelerde veriliş şekli, Türkiye’nin silah ve mühimmat satıyormuşçasına bir suçlanma şekli. Bunlar devlete savaş açan siteler, haberlerine inanmak son derece yanlıştı. Araştırdık, delilleriyle beraber yaptığımız açıklamalarla bunun yalan, dezenformasyon ve yönlendirme amaçlı olduğunu ortaya koyduk” diye konuştu.

“İsrail ile ithalat yüzde 43, ihracat yüzde 30 azaldı”

Türkiye’nin Filistin devletini tanıdığına ancak İsrail başta olmak üzere birçok ülkenin tanımadığına işaret eden Bolat, bu nedenle Türkiye’den ve dünyadan Filistin’e yapılan ticarette İsrail liman ve gümrüklerinin kullanılmak zorunda olduğunu kaydetti.

Bolat, 7 Ekim’den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretin yüzde 33 azaldığına dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

İthalatta yüzde 43, ihracatta yüzde 30 bir azalma ile ortalama yüzde 33’lük azalma gerçekleşti. Hükümet olarak kamu kurumları, devlet şirketleri asla İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir unsurunun İsrail ile iş birliği, askeri eğitim, silah mühimmat alım satımı noktasında asla bir irtibatı yok. Savunma sanayisi ürünleri için Milli Savunma Bakanlığı’nın izin belgesine ihtiyaç var. Onları da araştırdık, hiçbirinde izin yok. Milli Savunma Bakanlığı’mız da gerekli açıklamayı yaptı, biz Ticaret Bakanlığı olarak da yaptık. Seçime 3-4 gün kala hükümeti zor durumda bırakıp, ‘Acaba birkaç puan kaybettirir miyiz?’ diye büyük bir haber yakalamış gibi sunulmak istenen yurt dışı kaynaklı bu sitelerin haberlerini çürüttük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x